Dworzec kolejowy w Bytomiu wzniesiono w latach 1927–1929 w miejscu obiektu istniejącego od drugiej połowy XIX wieku. Projektantem był opolski architekt Wilhelm Grossart. Po II wojnie światowej budynek dwukrotnie przebudowywano (ostatnią renowację rozpoczęto w 2014 roku). Charakterystycznymi elementami dworca są modernistyczna wieża zegarowa oraz hol główny z kasami biletowymi i poczekalnią. Perony przykryto potężnym zadaszeniem. Choć dworzec imponuje wyglądem, ruch pasażerski jest obecnie niewielki w porównaniu z rangą, jaką pełnił dawniej.