Początki Muzeum Górnośląskiego sięgają 1910 roku. Jego siedziba zmieniała się wielokrotnie, aż do wybudowania na przełomie lat 20. i 30. XX wieku dwuskrzydłowego gmachu głównego przy dzisiejszym placu Jana III Sobieskiego (projekt A. Stütza i H. Hettlera). Utworzono w nim Górnośląskie Muzeum Krajowe (Oberschlesisches Landesmuseum), w którym prezentowano wystawy stałe i czasowe, a także ulokowano magazyny, pracownie i biura. Obecnie do muzeum należy również sąsiedni budynek z oficyną przy ulicy Korfantego, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku (projekt Waltera Kerna). Zbiory muzeum (archeologia, przyroda, etnografia, biblioteka) należą do najcenniejszych w regionie.